Bayramiç Belediyesi, şiir yarışması düzenliyor

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un adına ulusal şiir yarışması düzenleyen Bayramiç Belediyesi, başvuruları 4-14 Kasım tarihleri arasında www.edebiyatodulleri.com/mehmet-akif-2022 üzerinden alacak. 
Bayramiç Belediyesi, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 86. yıl dönümü nedeniyle “Mehmet Akif Ersoy Ulusal Şiir Yarışması” düzenliyor. Konuyla ilgili bilgi veren Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, “Resmi kayıtlara göre Bayramiç’te doğan ve çocukluğunun bir kısmını ilçemizde geçiren İstiklal Marşı Yazarımız Mehmet Akif Ersoy’un adını yaşatmak amacıyla ulusal şiir yarışması düzenliyoruz. Halkımızın edebiyata olan ilgisini geliştirmeyi hedefliyor, bizim için büyük değer taşıyan Mehmet Akif Ersoy’u en anlamlı şekilde anmak istiyoruz” dedi.  
Belediyeden yapılan açıklamaya göre; yarışmanın birincisine 3.000 TL, ikincisine 2.000 TL ve üçüncüsüne 1.000 TL ödül verilecek. Yarışmaya 18 yaşını doldurmuş, eli kalem tutan yurt içinde ve yurt dışında yaşayan her Türk vatandaşı katılabilir. Yarışmaya katılım 300 kişiyle sınırlıdır. Yarışmanın seçici kurulunda Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Yazar Gürsel Koyuncu, Şair Bülent Güldal, Şair Cahide Hanilçe ve Yazar Osman Kutlu yer alacak. Yarışmaya başvuru 4-14 Kasım 2022, şiirlerin seçici kurul tarafından değerlendirilmesi 15-25 Kasım 2022, yarışma sonuçlarının açıklanması 1 Aralık 2022 tarihinde yapılacaktır. Ödül töreni ise 27 Aralık’ta Mehmet Akif Ersoy için düzenlenen anma programında gerçekleşecektir. 
1. Katılım Koşulları:
1. Konu sınırlaması yoktur.
2. Şiirler, 1,5 satır aralığında 12 punto Times New Roman ile yazılacaktır.
3. Yapıtlar www.edebiyatodulleri.com/mehmet-akif-2022 web sayfasındaki başvuru formu aracılığıyla gönderilecektir.
4. Her yarışmacı en fazla bir şiir ile başvurabilir.
5. Kimlik dosyası şiir yazarının “adı-soyadı, yaşı, cinsiyeti, mesleği, telefon numarası, e-posta adresi, posta adresi ve yaşadığı il” bilgilerini içermelidir.
6. Yapıtlar önceden başka bir yerde yayımlanmamış olmalıdır.
7. Şiirlerde sayfa sınırlaması yoktur.
8. Yapıtların ilk sayfasının sağ üst tarafına katılımcının yalnızca kendinin belirleyeceği bir “RUMUZU” yazılmalıdır.
9. Yarışmaya Bayramiç Belediyesi çalışanları, jüri üyeleriyle bunların birinci dereceden yakınları katılamazlar.
10. Yarışmaya katılan eserlerin, intihal (çalıntı) veya suç unsuru içermesi vb. durumlarda yayınların içindeki tüm bilgilerin hukuki ve cezai sorumluluğu şair ve yazarlarına aittir.
11. İhtilaf halinde Bayramiç Mahkemeleri yetkilidir.
12. Yarışmaya katılanlar şartları kabul etmiş sayılacaktır. 
13. Yarışmayla ilgili her türlü duyuru http://www.bayramic.bel.tr adresinden ilan edilecektir.
14. Yarışmada ödül kazanan ve ye yayınlanmasına karar verilen şiir ve öykülerin telif hakkı beş (5) yıl boyunca Bayramiç Belediyesine aittir. Belediye isterse bu süre içinde her iki kategorideki yarışmada ödül alan yapıtları veya ödül almasa bile yayınlamaya değer gördüğü çalışmaları kitap ya da dergide yayınlayabilir.